Upravit stránku

První body i pro VK#7

Sobota 10. 10. 2020 je dnem, který si bude navždy pamatovat. Právě v tento den totiž Vojtěch Kalný zaznamenal své první body v nejvyšší soutěži mužů - a rovnou proti Nymburku!

208 cm vysoký pivot si odbyl svoji zápasovou premiéru v Kooperativa NBL již v polovině září, kdy v hale USK Praha odehrál necelé 2 minuty. Další šance přišla o čtyři týdny později v Nymburku: na palubovce strávil bezmála 6 minut a dočkal se svých premiérových bodů. Běžela 36. minuta, najíždějící Kamil Švrdlík neúspěšně zakončil, jenže Vojtěch Kalný doskočil míč a velmi rychle jej pravačkou dopravil do obroučky, navíc po Zimmermanově faulu proměnil i bonusový trestný hod.

"Myslím, že to byl stejně výjimečný okamžik, jako jsou každé body dosažené v Kooperativa NBL, jen si je budu pamatovat," odpověděl Vojtěch Kalný na otázku, nakolik výjimečným momentem pro něj byla premiérová ligová trefa.

Co mu bezprostředně po úspěšné střele prolétlo hlavou?

"Během pobytu na hřišti jsem nad tím nepřemýšlel, bral jsem to jako každý jiný zápas. Tak nějak jsem si to uvědomil až po zápase, při odchodu z palubovky."

Zápas v Nymburku měl dva naprosto rozdílné poločasy. Zatímco v tom prvním jsme mnohonásobným českým šampiónům dokázali navzdory citelnému oslabení vzdorovat, po přestávce už jsme výrazně ztráceli.

Jak Vojtěch zvládal zápasové tempo? "Možnost seznámit se s tempem Kooperativa NBL už jsem měl na mnoha trénincích, takže jsem víceméně věděl, do čeho jdu. I tak je ale pravda, že nymburské tempo bylo nad naše síly," podotkl k utkání, které nakonec Beksa prohrála 59:105.

Ani vysoká porážka nemohla členovi tréninkové skupiny ERA Golden Talents zkazit radost z premiérových bodů.

Je zcela pochopitelné, že v jeho mobilním telefonu se objevila spousta gratulací. "Gratulace přišly," pousmál se pardubický pivot. "Nejvíce od rodiny a příbuzných, kteří basketbalem žijí." Našel mezi příchozími zprávami i nějakou, která jej překvapila? "Ano, překvapila mě třeba gratulace od Michala Kociana, který byl naším kondičním trenérem v reprezentačních výběrech U15 a U16."

Vojtěch Kalný patří do A-týmu Beksy od začátku přípravného období.

Je součástí podkošové sestavy, kterou spolu s ním tvoří kapitán Kamil Švrdlík, Prokop Slanina, Jakub Merešš, Petr Heřman a Ondřej Výcha. "Nasbíral jsem spoustu nových zkušeností, poznatků a návyků," cení si příležitosti pravidelně trénovat na nejvyšší úrovni. "Myslím si, že za dobu, co jsem s áčkem, jsem udělal velký pokrok, a to jak po basketbalové, tak po lidské stránce," doplnil osmnáctiletý pivot, jenž v letošní sezoně stihl kromě dvou výše zmíněných zápasů v Kooperativa NBL i tři utkání v 1. lize mužů (s průměry 9,3 bodu + 7,3 doskoku) a jeden duel v juniorské extralize (13 bodů + 10 doskoků + 5 asistencí, koeficient užitečnosti 24).